• Medzinárodný deň materinského jazyka

          • V mesiaci február sme si na našej škole pripomenuli Medzinárodný deň materinskej reči, ktorý vyhlásilo UNESCO v novembri 1999. Rozhodli sme sa preto, že i my si pripomenieme dôležitosť materinskej reči pre národ.

            Na prvom poschodí deviataci pripravili nástenku zo svojich projektov o histórii spisovnej slovenčiny, literárnych obdobiach a významných autoroch slovenskej literatúry, ktoré žiaci prezentovali počas hodín slovenského jazyka a literatúry.

            Žiačka 6.B triedy, Michaela Gyenešová, nám v rozhlasovom vysielaní pripomenula základné fakty o tomto dni a nevyhnutnosti ochrany svojho materinského jazyka ako kultúrneho dedičstva každého národa na svete.

            Mgr. Hana Blažeková

          • Chemik detektívom

          • Posledný piatok  pred  jarnými prázdninami  sa niesol u žiakov na prvom stupni v znamení  fašiangových masiek. Žiaci ôsmeho ročníka sa k nim symbolicky pridali na hodine chémie a „zamaskovali“  sa za detektívov.  Vyskúšali  si  v rámci projektu Európska noc výskumníkov  aktivitu „Vedecký kuriér“ s názvom Chemik detektívom.  Aktivita obsahovala dva jednoduché  vedecké  pokusy  využívané  vo forenzných laboratóriách.

                       Chromatografia fixiek  alebo „Nie je čierna ako čierna“ by sa dala použiť napr. pri  identifikácii  páchateľa, ktorý  počmáral  fixkou  mapu. Máme k dispozícii fixky od podozrivých a dôkazový materiál. Ktorá fixka sa zhoduje s fixkou zaistenou na mieste činu?

                     Na porovnanie zloženia fixiek sme použili papierovú chromatografiu. Na filtračný papier sme nakreslili  v jednej línii (tzv. štart) bodky zaistenou fixkou a podozrivými fixkami. Spodný okraj papiera sme ponorili do kvapaliny (napr. Alpy), ktorá vzlínala pomocou kapilárnych síl nahor papierom a vzala so sebou aj častice farbív nanesených na papieri.  Jednotlivé zložky farbív boli unášané rôznou rýchlosťou. Po určitom čase sa tak škvrna –pôvodne čierna bodka- rozdelila na viacero farebných  škvŕn v rôznej vzdialenosti od štartu. Ak majú fixky rôzne zloženie, je profil rozpadu na farebné škvrny odlišný.  Po nahradení Alpy  inou mobilnou fázou-  napr. zriedeným octom -  vyzeral chromatogram  úplne inak. Porovnaním  chromatogramov sme dokázali určiť, či majú fixky rovnaké alebo rôzne zloženie.

                 Identifikácia páchateľa pomocou odtlačkov prstov je ešte presnejšia metóda. Odtlačky prstov na okuliaroch, pohári, dverách a pod. sú  viditeľné a dajú sa ešte viac zvýrazniť špeciálnym práškom.  Ako však nájsť a zviditeľniť odtlačok na bielom papieri? 

                   My sme použili metódu vizualizácie pomocou detekčného roztoku.  Na čistý biely papier  žiak do stredu urobil odtlačok  prsta alebo palca. Papier položil  na vrch kadičky s detekčným roztokom  tak, aby bol odtlačok  otočený  nadol smerom k roztoku. Pary jódu, ktoré sa z roztoku uvoľnili, sa zachytili na papilárnych líniách odtlačku prsta, ktoré preto zhnedli. V priebehu  10 minút bol odtlačok pekne viditeľný. Žiaci si potom mohli  navzájom  porovnať  vzory na svojich odtlačkoch.

                  Netradičná  aktivita zapojila do práce každého žiaka, všetci si vyskúšali prácu detektíva v laboratóriu. Niektorí  si možno povedali, že chémia je zaujímavá a užitočná veda. A možno sa medzi nimi  skrýva  budúci chemik.

                                                                                                             Ing. Mgr. Anna Šafránková
             

          • Testovanie 9 - 2022

          • Testovanie 9 - 2022 sa uskutoční v riadnom termíne dňa 6. apríla 2022 (v stredu). Náhradný termín bude 21. apríla 2022 (štvrtok) v Trnave.

          • Fašiangy, Turíce...

          • Fašiangy, Turíce ... kto by nepoznal túto ľudovú pieseň opisujúcu najveselejšie a najzábavnejšie obdobie roka  v živote našich predkov, naplnené plesmi, maškarnými bálmi a dobrým jedlom. Dnes už z neho zostalo len niekoľko tradícií, napríklad príprava fašiangových jedál: šišiek alebo fánok, na Záhorí im hovoríme božie milosti.

            Aby naši prvostupniari na tieto tradície nezabudli, pripomenuli si ich v poslednom februárovom týždni hneď dvakrát. Najskôr sa zúčastnili veľmi vydarenej a zaujímavej akcie, ktorú pre jednotlivé triedy pripravili pracovníčky Mestskej knižnice, kde sa deti dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o tom, prečo a ako naši predkovia fašiangy slávili. No a tú ozajstnú fašiangovú atmosféru im pripravili pani učiteľky počas piatkového doobedia. V každej triede na I. stupni vládla zábava: deti poprezliekané v pestrých a originálnych maskách tancovali, spievali, súťažili a hrali rôzne hry, aby si dosýta užili fašiangovú veselosť.

          • Hurbanov pamätník - I. stupeň

          • Vo štvrtok 17. februára sa uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Hurbanov pamätník pre žiakov 2. až 4. ročníka.  Zišli sa v ňom víťazi triednych kôl v poézii a v próze.  Porota zložená z učiteliek prvého stupňa mala veru náročnú úlohu, pretože vybrať tých ozaj najlepších bolo v oboch recitačných kategóriách náročné. V kategórii poézia zvíťazili Šárka Tomčíková zo 4. A a Patrícia Berníková z 3.A a v próze prvé miesto získala Natália Zethyová zo 4. A triedy, pripravovali ich učiteľky Anna Šafránková a Lucia Horváthová. Víťazkám budeme držať palce, aby sa im rovnako dobre darilo aj v obvodovom kole, do ktorého postupujú.

            Ďakujem všetkým učiteľkám a žiakom, ktorí sa zúčastnili triedneho aj školského kola recitačnej súťaže. Napriek tomu, že mnohí súťažiaci nevyhrali, získali hneď niekoľko benefitov: učenie sa spamäti  rozvíja ich pamäťové schopnosti, recitácia cibrí prácu s hlasom a prednes pred triedou či žiakmi z iných tried je dôležitým faktorom pri budovaní komunikačných zručností dieťaťa.

          • Klimatické zmeny cez objektív

          • Ďalšou aktivitou, ktorej sa zúčastnili žiaci krúžku Digitálna fotografia, bola fotografická súťaž „Klimatické zmeny cez objektív“. Súťažilo sa v troch kategóriách a úlohou bolo zachytiť klimatické zmeny, ktoré vplývajú na životné prostredie a kvalitu nášho života. V druhej kategórii, 11-14 roční žiaci, prvé miesto obsadila Natália Gáliková z 9.A triedy. Prvé miesto v tretej kategórii, 15-19 roční, získal Daniel Horváth, taktiež z 9.A triedy. Diplom a vecné ceny im odovzdal riaditeľ školy Mgr. Roman Švec. Blahoželáme.        

                                                                                      Mgr. Emília Krištofíková

          • Stromy a my

          • Druhý ročník fotografickej súťaže pod názvom „Stromy a my“ zorganizovala Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Naši žiaci súťažili v kategórii do 18 rokov. Po vyhodnotení porota udelila druhé miesto Emme Čiernej zo 6.B triedy a tretie miesto Sabine Kubištelovej z 9.A triedy. Ďalšie dve súťažné fotografie, Chiary Kovačičovej zo 6.A a Denisa Valachoviča z 8.A, boli odmenené cenou poroty. Diplomy a ceny žiakom odovzdal Mgr. Roman Švec, riaditeľ školy. Srdečne blahoželáme.

                                                                                                                   Mgr. Emília Krištofíková

        • Hodnotenie škôl INEKO
          • Hodnotenie škôl INEKO

          • Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO zverejnil rebríček základných a stredných škôl na základe výsledkov študentov.  Naša škola sa umiestnila v rámci Trnavského kraja na 10. mieste, v rámci okresu Skalica na 1. mieste.   Zdroj: https://skoly.ineko.sk/rebricky

        • Chiara Kovačičová - 2. miesto OK OAJ
          • Chiara Kovačičová - 2. miesto OK OAJ

          • Dňa 13. januára 2022 sa o 9.00 hodine konalo on-line okresné kolo olympiády v anglickom jazyku v kategórii A1, v ktorom sa zúčastnilo 8 riešiteľov a z toho 3 boli úspešní. Našu školu v súťažnej  kategórii žiakov A1 (5. – 7. ročník) reprezentovala žiačka 6.A Chiara Kovačičová a získala pekné 2. miesto s počtom bodov 25,125. Srdečne gratulujeme.

            Mgr. Ivana Hílková

          • Hovorme o jedle

          • V tomto školskom roku sa žiaci opäť zapojili do projektu „Hovorme o jedle“, a to do fotografickej časti, pod názvom  „Očami gurmána“. Záštitu nad týmto projektom prevzali  Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Vyhlásených bolo 5 tém a do každej témy mohla škola zaslať iba jednu fotografiu.  Hodnotiaca komisia zasadala aj v čase Covidu a v 1. téme „Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky“ ako jedinú vo svojej kategórii vybrala a ocenila fotografiu žiačky 6.A triedy Chiary Kovačičovej. Nakoľko sa ani tento rok vyhodnotenie v bratislavskej Redute nemohlo uskutočniť, prevzala si Chiarka diplom a vecnú cenu od riaditeľa školy Mgr. Romana Šveca. Poďakovanie organizátorov a partnerov Hovorme o jedle sa uskutočnilo cez pozdravné videá na stránke https://www.opotravinach.sk/. Blahoželáme.

            Mgr. Emília Krištofíková

          • Farby jesene objektívom

          • Na jeseň sa žiaci z krúžku „Digitálna fotografia“ zapojili do fotografickej súťaže, ktorú vyhlásilo Centrum voľného času Beťárik  Šaštín-Stráže,  pod názvom Farby jesene objektívom. V I. kategórii  1.miesto obsadila Chiara Kovačičová zo 6.A triedy a 3.miesto Emma Čierna zo 6.B triedy. V II. kategórii sa umiestnila na 2.mieste Sabina Kubištelová a na 3.mieste Natália Gáliková, obidve z 9.A triedy. Ceny predal žiačkam riaditeľ školy Mgr. Roman Švec.

                                                                                                     Mgr. Emília Krištofíková

          • KlimaEdu festival

          • V školskom roku 2021/2022 Základná škola s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach vyhlásila súťažnú prehliadku filmových a fotografických diel mladých ľudí so zameraním na klimatické zmeny - čo ich spôsobuje, aké sú následky a aké máme riešenia. Z dôvodu obmedzení organizovať rôzne podujatia v súvislosti s Covid 19 sa festival uskutočnil  iba v rámci pôsobiska školy. Naši žiaci aj v tejto medzinárodnej súťaži  vzorne reprezentovali školu. Bývalá žiačka Natália Štetinová v kategórii fotografia 13 - 15 rokov obsadila 3. miesto a Daniel Horváth z 9.A triedy v kategórii video 2. miesto. Veľmi priaznivo hodnotili práce aj riaditeľ školy v Štiavnických Baniach a renomovaný fotograf na workshope, ktorý pre žiakov zorganizovali on line. Vecné ceny žiakom odovzdal riaditeľ školy Mgr. Roman Švec. Blahoželáme.

                                                                                                                   Mgr. Emília Krištofíková

        • Fotosúťaž „M. R. Štefánik v mojom meste“
          • Fotosúťaž „M. R. Štefánik v mojom meste“

          • V školskom roku 2020/2021 bola vyhlásená súťaž pre žiakov 2. stupňa  základných škôl a študentov stredných škôl. Jej zámerom bolo  aktivizovať účastníkov pri poznávaní vlastného mesta a jeho histórie cez jednu z najvýznamnejších osobnosti našich novodobých dejín - generála PhDr. Milana  Rastislava Štefánika. Hlavnou úlohou pre súťažiacich bolo vyhľadať a odfotiť mobilným telefónom čokoľvek, čo má vzťah k osobe M.R. Štefánika alebo nesie jeho meno. Súťaže sa zúčastnila aj  Chiara Kovačičová, vtedy ešte žiačka 5. ročníka, a s pomocou spolužiakov nafotili obraz Štefánika, ktorý je zavesený na chodbe našej školy a namaľovali ho naše bývalé žiačky. Svoju kategóriu Chiarka vyhrala a od Klubu Spoločnosti M. R. Štefánika dostala hodnotnú cenu. Cenu jej odovzdal zástupca školy Mgr. Dušan Chanečka, nakoľko pandemická situácia nedovolila, aby jej zablahoželal a cenu odovzdal zástupca spoločnosti p. Jozef Buffa. Zároveň sa mala konať výstava a beseda              o M. R. Štefánikovi, ktoré sa tiež nedali v tomto čase zrealizovať. Škola od spoločnosti získala vecný dar a dve nové publikácie o M. R. Štefánikovi. Ďakujeme žiačke za vzornú reprezentáciu školy.

                                                                                                          Mgr. Emília Krištofíková

        • Výtvarná súťaž
          • Výtvarná súťaž

          • Začiatkom školského roka vyhlásilo Centrum voľného času výtvarnú súťaž pre žiakov I. stupňa na tému „Rozprávkový svet“  a  pre II. stupeň na tému „Komiks, POP ART“. V súťaži sa pekne umiestnili najmä mladší žiaci.  Na   1. mieste Henrich Jaborník z 2.B triedy a na 3. mieste Lea Lašáková z 2.A triedy. Cenu poroty dostal Jakub Slezák z 2.A, všetci pod vedením p. učiteľky Mgr. M. Kubincovej. Za 2. stupeň získali cenu poroty Emma Čierna a Dominik Prokeš zo 6.B triedy . Ceny žiakom v tejto nepriaznivej situácii odovzdal zástupca školy Mgr. Dušan Chanečka. Blahoželáme.

                                                                                                               Mgr. Emília Krištofíková

          • Plošné zatvorenia 2. stupňa v okrese Skalica

          • Na základe informácie z RÚVZ sa od 1. 12. 2021  plošne zatvára   v okrese  Skalica 2. stupeň ZŠ, zatiaľ do zlepšenia situácie - predpoklad je do 17. 12. 2021.

            Od stredy 1. 12. 2021 prechádza 2. stupeň na dištančné vzdelávanie cez portál www.bezkriedy.sk. Od štvrtka 2. 12. 2021 začíname vyučovať online cez ZOOM podľa nového rozvrhu. Dištančné vzdelávanie je pre žiakov POVINNÉ.

            O ďalšom vývoji situácie Vás budeme informovať na stránke školy i na FB stránkach, preto Vám odporúčame ich pravidelne sledovať.

        • Varenie hrou
          • Varenie hrou

          • V rámci pravidelnej krúžkovej činnosti začal na našej škole fungovať v tomto školskom roku krúžok Varenie hrou. Krúžok sa teší veľkému záujmu deti. Deti sa stretávajú v školskej kuchynke pravidelne každý pondelok. Krúžok je zameraný na osvojenie si základných zručností potrebných k zvládnutiu prípravy jednoduchých jedál. V krúžku deti dodržiavajú zásady bezpečnosti pri práci, hygienické zásady,  udržiavajú pri práci čistotu a poriadok.  Oboznamujú sa tiež so zásadami zdravej výživy a etiketou stolovania. Za pomoci pani učiteľky pripravujú jednoduché jedlá, zoznamujú sa s postupmi ich prípravy. Cieľom je,  aby si deti obľúbili zdravé suroviny a vedeli spracovať sezónne produkty z našej školskej záhradky.

                                                                                               Mgr. Sylvia Chocholáčková

        • Tajomstvá vesmíru
          • Tajomstvá vesmíru

          • Na hodinách prírodovedy v 4. B sme skúmali tajomstvá vesmíru. Dozvedeli sme sa o slnečnej sústave a o tom , čo všetko môže skrývať napr. planéty, hviezdy, súhvezdia, meteority a mnoho ďalším tajomstiev. Možno práve toto učivo a tento projekt, ktorý deti urobili mnohým ukázal nové možnosti poznania. Triedu zaplavili nádherné projekty,  ktoré boli 3D, iné krásne nakreslené, niektoré dokonca svietili. Tieto kúsky vesmíru nám teraz budú zdobiť triedu. Veľká pochvala  patrí všetkým deťom, ale aj ich rodičom, ktorí im pri tvorbe projektu ochotne pomohli.

                                                                                                       Mgr. Sylvia Chocholáčková

          • Záložka do školy spája školy

          • Už dvanástykrát sme sa zapojili do projektu Záložka do knihy spája školy. Témou projektu v tomto školskom roku bol Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní.  Našou partnerskou školou sa stala ZŠ s MŠ Hul. Naši žiaci sa pustili s chuťou do práce a vytvorili veľa pekných záložiek. Ďakujeme pani učiteľkám na prvom stupni za skvelú prácu so svojimi žiakmi a za krásne záložky, ktoré sme poslali našej partnerskej škole.

            Mgr. Hana Blažeková

             

        • Medzinárodný deň školských knižníc
          • Medzinárodný deň školských knižníc

          • Pri príležitosti 17. ročníka Medzinárodného dňa školských knižníc 25. októbra sa na našej škole počas jedného týždňa konali aktivity, ktorých témou bola: Radostná podpora zážitkového učenia.

            Žiaci 5.B, 7.B a 8.A si v rámci dňa venovanému školským knižniciam zahrali hru s názvom Knižná šifra. Žiaci pracovali v trojčlenných alebo štvorčlenných tímoch, pričom museli spolupracovať, aby si správne rozdelili úlohy a mali väčšiu šancu uspieť. Princípom hry bolo uhádnuť názvy 10 diel na základe indícií, ktoré charakterizovali knihu, jej názov, postavu alebo obsah. Žiakov hra nesmierne bavila a najlepší pátrači boli odmenení jednotkou.

            Do projektu sa zapojili aj žiaci 6.A a 6.B, ktorí na hodinách literatúry pracovali s textami slovenských piesní. Väčšina žiakov si vybrala piesne od súčasných autorov populárnej hudby. Piesne spracovali do formy zaujímavých projektov, ktoré sme následne spoločne vyhodnotili a niektoré ocenili aj jednotkou s hviezdičkou. Keďže bolo naozaj veľa veľmi pekných prác, vytvorili sme z nich dve nástenky. Jednu v triede 6.B a jednu na školskej chodbe, aby sa i ostatné deti mohli z pohľadu na ne potešiť.

            Mgr. Hana Blažeková, PaedDr. Petra Ovečková